Home > O MARIUSZU

O MARIUSZU

Mariusz Wachowicz – dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, doktor nauk ogrodniczych, projektant ogrodów, autor kulinarnego bloga „wSMAK”, pasjonat fotografowania, autor książki „5 pór roku w kuchni. Smak na życie”. Zawsze cenił pamiątki przeszłości, zapomniane miejsca, zabytkową architekturę. Fotografował miejsca będące pamiątką po czasach i ludziach, których nie ma.
Mariusz jest uparty i zawzięty – w każdej dziedzinie życia, również w kuchni nigdy nie odpuszczał. Jeśli mu cos nie wychodziło, próbował do skutku. Prowadząc blog, dbał, by jego potrawy ładnie prezentowały się na zdjęciach. Przeszukiwał internetowe aukcje, polując na piękne sztućce, naczynia itp., czasem odpowiednią do tła deskę znalazł dopiero… w płocie sąsiada. Teraz jego pasje do gotowania i fotografowania mogą mu pomóc.
Wypadek we wrześniu 2015 r. zmienił wszystko o 180 stopni. Nie wiadomo, co się wydarzyło. Mariusz został odnaleziony w środku nocy na ścieżce rowerowej, nieprzytomny. Układ urazów przeczy temu, że sam się przewrócił: głowę miał rozbitą po lewej stronie, kości połamane po stronie prawej. Nie było świadków wypadku. Początkowo lekarze nie dawali mu szans na przeżycie. Na długie tygodnie zapadł w śpiączkę. Nie było z nim żadnego kontaktu.
Prof. Jan Talar, „specjalista od śpiączek”, jak piszą o nim w Internecie, jako pierwszy dał nadzieję, że będzie dobrze. Kilka miesięcy później Mariusz przeszedł pomyślnie kwalifikację do wszczepienia stymulatora pnia mózgu. Okazało się, że nie jest w stanie wegetatywnym, tylko w stanie minimalnej świadomości. Dostał szansę powrotu do pełni życia – był jedną z pierwszych osób w Polsce, u których prof. Wojciech Maksymowicz w lipcu 2016 r. przeprowadził nowatorską operację wszczepienia stymulatora (koszt stymulatorów pokryła fundacja „Akogo?” Ewy Błaszczyk). Mariusz bardzo dobrze wykorzystał swoją szansę – wybudził się ze śpiączki. Przetrwał najgorsze, wsparty przez najbliższych. Teraz powoli, wraca do zdrowia i do sprawności – dzięki systematycznej rehabilitacji i ciężkiej pracy, którą wykonuje po kilka godzin dziennie.
Codzienna praca Mariusza przynosi efekty. Jest świadomy tego, co dzieje się wokół, porozumiewa się już nie tylko mruganiem, ale też pisząc na komputerze (także po angielsku!). Zaczyna wypowiadać swoje pierwsze po wypadku słowa. To stuprocentowa pewność, że aparat mowy nie uległ po wypadku uszkodzeniu i mowa wróci. Powrócił do malowania, najpierw były tylko szkice, teraz zaczął używać farb. Mamy nadzieję, że jego prace już niebawem będą mogły zagościć na aukcjach.
Postępy nie byłyby możliwe bez pomocy wielu osób, które z czasem stały się jego drugą rodziną: rehabilitantów, psychologów, neurologopedów.
Rehabilitacja bardzo dużo kosztuje: w zależności od miesiąca to 12-15 tys. zł. Od początku wszyscy bliscy szukają źródeł finansowania. Rodzina, przyjaciele, koledzy z pracy, znajomi starają się organizować różnego rodzaju akcje umożliwiające pozyskiwanie pieniędzy (więcej o akcjach znajdziesz tu – link do strony akcje). Niestety przy takich wydatkach, wszelkie zdobyte zasoby finansowe szybko się kurczą, a co za tym idzie również możliwości rehabilitacji. Dlatego budzimy #Smak na życie, bo życie jest smaczniejsze, gdy pomaga się innym! Masz smak na życie? Dołącz do nas!
Jak pomóc? To proste!
Mariusz jest pod opieką Stowarzyszenia „To Ma Sens”, za pośrednictwem którego można wpłacać darowizny na jego rehabilitację (nr rachunku: 19 10902851 0000 0001 2977 5390). Każda złotówka ma znaczenie, jeżeli możesz ustawić stałe zlecenie na 20 zł czy 50 zł to będzie bardzo duża pomoc! (więcej – link do strony jak pomóc).
Można również wysłać charytatywny SMS na numer 75165, o treści POMOC 6674 (koszt 6,15 zł).
Kup książkę! „5 pór roku w kuchni. Smak na życie.” to historia jego życia i zapis prowadzonego przez niego kulinarnego bloga (wsmak.blogspot.com). Wszystkie potrawy i zdjęcia dań zostały wykonane przez Mariusza i pochodzą z jego bloga. Mariusz przed wypadkiem był perfekcjonistą – wszystkie potrawy musiały być przygotowane z największą starannością i podane po królewsku. Mamy nadzieję, że gdy wróci do pełni życia, wróci też do swoich pasji. Kupując książkę wspierasz fundusz rehabilitacyjny Mariusza! (więcej – link do podstrony książka).
Dołącz do naszych akcji! Tu znajdziesz więcej informacji na ten temat! link do podstrony Akcje
Jeżeli jesteś blogerem kulinarnym, lub restauratorem to mamy dla Ciebie specjalną ofertę! Miej #Smak na życie! link do podstrony Akcje
Bądź na bieżąco! Zapisz się na newsletter, jesteśmy też na FB #smaknazycie, #budzimyMariusza! link do kontakt
Za każdą pomoc serdecznie dziękujemy!

podstrona:
– #Budzimy Mariusza (Akcje)
– Aktualności
– Galeria Zdjęć